


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Hold Current | 2 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 50 µA |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 500 mV |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 8 A |
| Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM | 600 V |
| On-State Voltage | 1.25 V |
| On-State Current | 630 mA |
Stock: 6495
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26890
Ext.Price$0.26890
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26890 | $0.26890 |
| 10 | $0.23646 | $2.36460 |
| 50 | $0.20794 | $10.39700 |
| 100 | $0.18901 | $18.90100 |
| 500 | $0.17181 | $85.90500 |
| 1000 | $0.15617 | $156.17000 |
| 3000 | $0.14235 | $427.05000 |
| 5000 | $0.12975 | $648.75000 |
